დედამიწის დღესთან დაკავშირებით წარმატებულად ჩატარდა ღონისძიება ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
ღონისძიებაზე 2024 წლის სტუდენტური ფესტივალის ტურნირის საუკეთესო მოდებატეები, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, შეხვდნენ სტუდენტებს და დებატების სკოლის მოსწავლეებს, რომლებიც აქტიურად ემზადებიან დებატების ეროვნული ტურნირისთვის გარემოსდაცვით თემატიკაზე.
დებატების ეროვნული ტურნირი ხორციელდება „საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის“ მიერ, პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ ფარგლებში. ეროვნული ტურნირი მხარდაჭერილია „თეგეტა გრინ პლანეტისა“ და გაერო-ს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ.
დებატების ეროვნული ტურნირის მიზანია, დებატების ტექნიკის გამოყენებით გარემოსდაცვითი თემის პოპულარიზაცია, ახალგაზრდებში ცნობიერების ამაღლება და ცოდნის გაღრმავება.
პროექტი „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ უკვე არაერთი წელია ხორციელდება გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. პროექტი მიზნად ისახავს მოსწავლეებში თავისუფალი და დამოუკიდებელი მოქალაქის უნარების განვითარებას და ისეთი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბების ხელშეწყობას, როგორიცაა: კონსტრუქციული მსჯელობა, არგუმენტაცია, მასალების მოძიება, ორატორობა, გუნდურობა, დროის მართვა, ოპონენტის პატივისცემა და სხვა.

An event related to Earth Day was successfully held at Ilia State University. At the event, the best debaters of the 2024 Student Festival Tournament from Ilia State University met with students and debate school pupils, who are actively preparing for the national debate tournament on environmental issues.
The national debate tournament is carried out within the framework of the “Debates for Better Education” project. The national tournament is supported by Tegeta Green Planet and the United Nations Development Program (UNDP).
The purpose of the national debate tournament is to popularize the environmental topic by using debate techniques, to raise awareness and deepen knowledge among young people.
The project “Debates for Better Education” has been implemented for many years with the support of the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation, in cooperation with the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and Ilia State University. The project aims to develop the skills of free and independent citizens in students and to promote the formation of such skills as constructive reasoning, argumentation, research, oratory, teamwork, time management, respect for the opponent, and others.