„საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტი“ (GIDE) იწყებს პროექტის “დებატები უკეთესი განათლებისთვის” მოდიფიკაციას, პანდემიის არსებული სიტუაციიდან გამომდინარე ონლაინპროექტის სახით. ის ითვალისწინებს სიტყვით გამოსვლების კონკურსს საგანმანათლებლო დებატკლუბების წევრი მოსწავლეებისთვის ქვეყნის ყველა რეგიონიდან. პროექტი ხორციელდება „გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის“ მხარდაჭერით და მის მიზანს წარმოადგენს ერთის მხრივ, კრიტიკული აზროვნებისა და სიტყვით გამოსვლების უნარის განვითარებას მოზარდებში, ხოლო მეორეს მხრივ საგანმანათლებლო პროცესის გაგრძელებას თანამედროვე საკომუნიკაციო ან ინტერნეტსაშუალებების გამოყენებით.
ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ, რათა არ გავჩერდეთ და არ შევწყვიტოთ საგანმნათლებლო აქტივობები, სწორედ ამიტომ ის რაც გვინდოდა ცოცხალი კონტაქტებით განხორციელებულიყო, ახლა დისტანციურად, ონლაინ გთავაზობთ!
GIDE-ის მიერ ორგანიზებულ ონლაინკონკურსში შეუძლია მონაწილეობა მიიღონ 14-17 წლის ასაკის სკოლის მოსწავლეებმა, ვინც არიან სასკოლო ან სხვა ტიპის დებატკლუბის წევრები და რომლებიც წარმოადგენენ დებატკლუბის ხელმძღვანელის სპეციალურ სარეკომენდაციო წერილს.
სიტყვით გამოსვლის ონლაინკონკურსში მონაწილეობის მსურველმა, უნდა ჩაწეროს 4-წუთიანი ვიდეორგოლი, რომელშიც უნდა იყოს ასახული სიტყვით გამოსვლა, სადაც იქნება მოყვანილი მოსწავლის პოზიცია და არგუმენტაცია შემდეგ თემებიდან (რეზოლუციებიდან) ერთ-ერთთან კავშირში:
- ონლაინ (ლაივ) მეცადინეობები გამართლებულია/გაუმართლებელია
- ვიდეოჩანაწერებით სწავლება გამართლებულია/გაუმართლებელია
- საქართველოში fake news-ებთან გამკაცრებული ბრძოლა გამართლებულია
მსურველებმა ვიდეორგოლები და სარეკომენდაციო წერილები 31 მაისამდე უნდა გამოაგზავნოთ შემდეგ მისამართზე gedebate@gmail.com, ან მოგვწეროთ ჩვენს Facebook გვერდზე https://www.facebook.com/DebatesGeorgia/

The Georgian Institute for Debate and Education (GIDE) is launching a modification of the “Debates for Better Education” project as an online project based on the current pandemic situation. It envisages a speech competition for members of educational debate clubs from all regions of the country. The project is implemented with the support of the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation and its goal is to develop critical thinking and speaking skills in adolescents, and on the other hand to continue the educational process using modern communication or Internet facilities.
We do our best not to stop educational activities, which is why what we wanted to do face-to-face, is now offered remotely!
The online competition organized by GIDE is open to schoolchildren aged 14-17 who are members of a school or other type of debate club and who present a special letter of recommendation from the head of the debate club.
Those wishing to participate in the online public speaking competition should record a 4-minute video, which should show the speech that will include the pupil’s position and argumentation in connection with one of the following topics (resolutions):
1. Online (live) lessons are justified/unjustified
2. Teaching with video recordings is justified/unjustified
3. Intensified fight against fake news is justified in Georgia
Interested applicants should send videos and letters of recommendation to gedebate@gmail.com by May 31 or at our Facebook page https://www.facebook.com/DebatesGeorgia
As a result of the competition, 5 winners will be revealed, who will receive the following types of prizes and gifts: