ჩვენი პროექტის #დებატებიუკეთესიგანათლებისთვის ფარგლებში, მასწავლებელთა ტრენინგების დასკვნითმა ღონისძიებამ წარმატებით ჩაიარა.
ჰიბრიდულ რეჟიმში ჩატარებულ სერტიფიცირების ცერემონიალს ესწრებოდნენ მასწავლებლები კახეთიდან, იმერეთიდან, თბილისიდან, შიდა ქართლიდან, აჭარიდან, რაჭადან და ახლა უკვე, სამეგრელოდან, მცხეთა-მთიანეთიდან, ზემო აჭარიდან და სვანეთიდან.
მასწავლებლები, რომლებიც დიდი კონკურსის გზით შეირჩნენ, ტრენინგებზე დაეუფლნენ დებატებისა და კლუბის მართვის ტექნიკებს.
ღონისძიებაზე ასევე მოხდა პროექტის ფარგლებში ჩატარებული დებატების ზეგავლენის კვლევის შედეგების პრეზენტაცია.
დიდი მადლობა განსაკუთრებული აქტიურობისა და ჩართულობისათვის ჩვენს მოწვეულ სტუმრებს
დებატკლუბების პირისპირ გახსნებიც აქტიურად გრძელდება.
მოხარულები ვართ, რომ ანაგაშიც ასეთი დაინტერესებული და მოტივირებული ახალგაზრდები შეგვხვდნენ.
განსაკუთრებული აღნიშვნის ღირსია მოსწავლეების მოწესრიგებული და მონდომებული დახვედრა, როცა ასეთ რთულ დღეებში, გაკვეთილების დასრულების შემდეგ, რამდენიმე საათი ელოდებოდნენ ჩვენთან შეხვედრას, სხვა სკოლებში ჩვენი შეყოვნების გამო.
პროექტის “დებატები უკეთესი განათლებისთვის” ფარგლებში დებატების კლუბების პირისპირ გახსნაც წარმატებით დავიწყეთ.
გვიხარია, რომ ასეთი მოტივირებული და დაინტერესებული სკოლები გავიცანით, სადაც ბავშვების ჩართულობა დებატების კლუბში უკვე იმდენად მაღალია, რომ საკუთარი ხელით დამზადებული ჩვენი პროექტის პოსტერიც კი დაგვახვედრეს.
პირველ შეხვედრაზე მოსწავლეების აქტიურობამაც, კითხვა-პასუხის რეჟიმში, წარუშლელი შთაბეჭდილება მოახდინა ჩვენზე.

Tbilisi Debate School – First Meeting
We are confident that working with each candidate in the Debate School will exceed the positive expectations raised during the individual interviews.
Certification Ceremony of Teachers
In the framework of our project #DebatesforBetterEducation, the final event of the teachers’ training was held successfully.
Teachers from Kakheti, Imereti, Tbilisi, Shida Kartli, Adjara, Racha, and now Samegrelo, Mtskheta-Mtianeti, Upper Adjara, and Svaneti attended the hybrid certification ceremony.
Teachers selected through a large-scale contest have mastered the techniques of debate and club management.
The event also featured a presentation of the debate impact research within the project.
Thanks for the special active involvement of our invited guests
Opening of the debate club face to face in Anaga
The face-to-face openings of debate clubs actively continue.
We are glad to meet such interested and motivated young people in Anaga.
Of particular note is the well-arranged and diligent welcome of the pupils, on such difficult days, after the end of the lessons, when they waited for a few hours to meet us, due to our delays in other schools.
Opening of the Debate Club face to face in Iliatsminda
We have successfully started the face-to-face opening of debate clubs within the project “Debates for Better Education”.
We are glad to have met such motivated and interested schools where the involvement of children in the Debate Club is already so high that we have even received a handmade poster of our project from them.
The engagement of the pupils in the first meeting, in question-answer mode, made an unforgettable impression on us.
Extracurricular Activities in Chiatura
We were given a unique opportunity to continue work face-to-face with pupils from different schools in Chiatura Municipality.
It was especially impressive to visit such amazing, interested young people in different villages and towns of Chiatura.